Косата ви е увредена, суха и плоска? Може би губи обем или става мазна малко след измиване? Ако се борите със сходни проблеми и нямате представа как да ги преодолеете е време да определите порьозността на косата си. По този начин ще можете да нацелите правилните масла и да започнете със специално лечение. Защо чакате? Започнете веднага!
Знаете ли какво е порьозност на косата?
Порьозността на косата се определя от люсмичките на косата. По-точно зависи от тяхната позиция по отношение на основата на косъма. Слоят на кутикулите може да бъде стегнат или хлабав. Порьозността също така се отнася до способността да се абсорбира и задържа влагата от вашите косъмчета. Това е свързано с цялостното състояние и външния вид на вашата коса. Можете да разграничите три вида порьозност на косата: ниска, средна и висока.
НИСКА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
Такъв тип коса се счита главно за здрава и изглежда много добре. Слоят на кутикулите е здрав с припокриващи се люспички. Следователно грижата и стилизирането не са много лесни. Активните съставки, водата и боите за коса почти не могат да проникнат вътре. От друга страна, обаче, косата с ниска порьозност е устойчива на увреждане, не е статична или къдрава, но копринено гладка и блестяща.
ВИСОКА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
В този случай косата обикновено е увредена, изключително суха и й липсва блясък. Косъмчетата имат пропуски и дупки в кутикулите. Вследствие на това, те бързо попиват водата и бързо изсъхват. Активните съставки лесно могат да проникнат вътре в косата, както и всички примеси. Този тип коса е лесен за стилизиране и боядисване. Трябва да имате предвид, че горещото стилизиране значително влошава състоянието й.
СРЕДНА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
Характеристиките на високата и ниската порьозност съчетани заедно създават тип средна порьозност. Корените могат да бъдат гладки и блестящи, докато краищата – сухи и плоски. Средно порьозната коса може лесно да се увреди благодарение на честата топлинна обработка или обработка с бои. Нещо повече, тази порьозност може да бъде намалена и можете да направите косата здрава и красива. Средно порьозната коса е податлива на стилизиране, абсорбира активните съставки и е лесно да се подхранва.
Как да третираме порьозна коса?
Ако искате косата ви да изглежда чудесно уверете се, че купувате подходящата козметика. Маслата ще бъдат лек за всички ваши проблеми. Можете да различите следните видове масла: наситени, мононенаситени и полиненаситени. Когато става дума за ниска порьозност на косата, най-добре ще бъде да използвате наситените масла. За грижите за средно порьозната коса, най-препоръчителните са мононенаситените масла. Полиненаситените масла ще бъдат перфектни за коси с висока порьозност.
НИСКА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
Няма нужда да се полагате прекалено много усилия в грижата за косата с ниска порьозност. Всичко, което трябва да направите е да я почистете добре и да я предпазите от влиянието на вредните външни фактори (като: UV лъчение, морска сол, студен вятър). Използвайте продукти с лека формула и съдържание на некомедогенни съставки. Избягвайте силикони и други вещества, които създават мазен слой върху повърхността на кожата. Освен това, уверете се, че вашите косъмчета не се търкат в шал или зимно палто твърде силно. За да получите най-добри резултати от лечението си, използвайте наситените масла: кокосово, палмово, морско масло или какаово масло.
СРЕДНА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
Лечението на този вид коса трябва да бъде балансирано. Можете да използвате козметика с по-гъсти и леки формули. Може да се наложи да използвате масла за ниска порьозност върху върха на главата си и за висока порьозност в краищата (в този случай можете да изпробвате коприна и силикон). Чувствайте се свободни да посегнете към следните масла: макадамия, сусам, сладък бадем, зехтин, фъстъчено масло и арганово масло.
ВИСОКА ПОРЬОЗНОСТ НА КОСАТА
За грижата за този тип коса трябва да използвате маски за коса и балсами, богати на хранителни вещества и активни съставки. Най-добре ще са тези, които имат способността да проникват бързо и дълбоко в структурите на косата, както и да останат на повърхността й, за да създадат защитно покритие. За косите с висока порьозност най-препоръчителните са: орехово масло, ленено масло, соево масло, тиквено масло, ягодово масло, конопено масло, масло от гроздови семки, масло от диня.
Как да определим порьозността на косата?
Има много прост метод за определяне на порьозността на косата. Пригответе чаша вода и няколко … косъмчета. Поставете ги във водата и изчакайте около 10 минути. Междувременно наблюдавайте много внимателно какво се случва с косата ви. Ако след около две или три минути е на дъното на чашата, косата ви има висока порьозност. Нископорьозните косъмчета ще плават на повърхността за повече от пет минути. Въпреки това, преди да решите да изпълнявате този тест, уверете се, че вашите косъмчета са чисти и не съдържат никакви стилизиращи продукти. Такива продукти могат да предотвратят проникването на вода вътре.
Балансирано лечение
Ако искате косата ви да бъдете здрава и красива, трябва да се поддържа баланс между успокояващите средства, овлажнителите и протеините, които се съдържат в козметичните продукти.
Протеин частиците могат да се появят в различни размери. По-малките запълват кухините в косата, докато по-големите обвивав с защитно покритие косъмчетата. Най-популярните протеини включват: коприна, еластин, кератин, млечен протеин, соя и пшеница. Тези вещества ще бъдат перфектни в грижата за коса с висока порьозност. Те ще гарантират гладкост и мекота, а също и подобряване на устойчивостта на косъмчетата. Косата с ниска порьозност ако се третира с протеини често става къдрава и статична.
Овлажнителиосигуряват овлажняване и хигроскопични свойства. В тази група от съединения, ние включваме: глицерин, хиалуронова киселина, пантенол, алое вера, пчелен мед, урея. Ако имате намерение да използвате овлажнители, трябва да ги комбинирате с омекотители. Някои протеини има водозадържащи свойства.
Емолиентиобразуват защитен слой върху повърхността на косата, за да се предотврати загубата на вода. Те действат подобно на овлажнителите. Освен това, омекотяват, предоставя блясък и улесняват сресването. Те включват: растителни масла, восъци, мастни алкохоли, парафин и силикони